پر کاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی

خانه    بلاگ      پر کاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی
پرکاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی

در آزمایشگاه های علمی، تحقیقاتی و پزشکی از تجهیزات مختلفی استفاده می شود. هر کدام از این تجهیزات کاربرد به خصوصی دارند. اگر به دنبال لیستی از پر کاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی هستید، پیشنهاد می کنیم در ادامه مطالب این مقاله ما را همراهی کنید زیرا قصد داریم ابزار، تجهیزات، وسایل ضروری و … که در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند را نام ببریم.

تجهیزات آزمایشگاهی چه وسایلی هستند؟

تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات پر کاربرد آزمایشگاهی شامل موارد مختلفی از ابزارآلات و دستگاه هایی است که در آزمایشگاه های مختلف استفاده می شود. این تجهیزات وسایل تخصصی و عمومی را در بر می گیرند. هر آزمایشگاهی با توجه به نوع فعالیت و اهدافی که دارد باید تجهیزات و وسایل ضروری خود را تهیه کند و در این کار حتما باید دقت لازم را داشته باشد تا وسایلی با کیفیت خرید کند و به دنبال آن، آزمایشات را کاملا به صورت دقیق و صحیح انجام دهد. به خاطر اهمیت همین موضوع است که شرکت پویش شیمی رسام البرز وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت را به بازار عرضه می کند.

تجهیزات آزمایشگاهی به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

هر کدام از وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی کارکرد به خصوصی دارند و بر همین اساس در آزمایشگاه های علمی، تحقیقاتی، پزشکی و … مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بخواهیم این تجهیزات پر کاربرد آزمایشگاهی را در دسته های مشخص تقسیم بندی کنیم به موارد زیر دست پیدا خواهیم کرد:

ابزار های تحلیلی

ابزار های تحلیلی بیشتر در آزمایشگاه های تحقیقاتی کاربرد دارند. این ابزارهایی که در آزمایشگاه های شیمی مورد استفاده قرار می گیرند اغلب در تجزیه و تحلیل و ترکیب مواد گوناگون کاربرد دارند. از جمله این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ سنج، کالری سنج، تعادل، رسانایی سنج، طیف سنجی جذب اتمی (AAS)، کروماتوگرافی مایع با کارایی بسیار بالا (HPLC) و …

تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی و بالینی

در مراکز پزشکی و بالینی مانند بیمارستان ها از این نوع تجهیزات استفاده می شود که شامل موارد زیر می باشد:

شمارنده سلولی، آنالایزر های خون/گاز، آنالایزر های شیمی، آنالایزر های هماتولوژی، آنالایزر های انعقادی و …

ظروف شیشه ای آزمایشگاهی

برای اندازه گیری، انتقال، لوله گذاری، ذخیره سازی، آماده کردن معرف ها و … از ظروف شیشه ای آزمایشگاهی استفاده می شود که شامل این موارد می شود: بطری، لیوان، قیف، فلاسک، کندانسور/تقطیر، واشر/ خشک کن شیشه، ویال، لوله آزمایش و …

تجهیزات مورد نیاز برای بافت شناسی/ آسیب شناسی

برای آماده سازی و بررسی بافت ها از این تجهیزات استفاده شده و شامل این موارد می شوند: دمپایی های پوششی، کرایواستات، لکه های لغزنده، ایستگاه های جاسازی، پردازشگر های بافت و …

جهت مشاوره و خرید انواع تجهیزات آزمایشگاهی کلیک کنید

میکروسکوپ

برای بزرگنمایی اجسام کوچک، از وسیله ای به نام میکروسکوپ استفاده می شود که انواع مختلفی دارند از جمله: میکروسکوپ استریو، میکروسکوپ مرکب، میکروسکوپ معکوس، میکروسکوپ متالوژیکی و میکروسکوپ پلاریزه.

تجهیزات عمومی آزمایشگاه ها

به طور عمومی در هر آزمایشگاهی از یک سری وسایل باید استفاده شود که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد: سانتریفیوژ، هاضم های بلوکی، برودتی، خشک کن ها، حمام ها/ سیرکولاتور ها، فلومترها، فریزر ها، اتاقک های رشد محیطی، کوره ها، هودهای بخار و …

لوازم آزمایشگاهی

از جمله لوازمی که در هر آزمایشگاهی یافت می شود می توان به این موارد اشاره نمود: دستکش، لوازم تصفیه، پوشاک، روکش آزمایشگاهی، مواد شیمیایی، برچسب، کووت، ظروف پلاستیکی، لامپ و …

تجهیزات میکروپلیت

برای اندازه گیری واکنش های شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی، خواص و آنالیت ها در چاه میکروپلیت، در آزمایشگاه ها از تجهیزات میکروپلیت استفاده می شود. این وسیله از چاهک های کوچکی تشکیل شده است که واکنش های مجزایی در هر کدام از آن ها انجام می شود.

کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا

این وسیله مقادیر بسیار کمی از حلال ها را تشخیص می دهد و طیف وسیعی از مخلوط های شیمیایی را جداسازی می کند و دارای قطعات مختلفی مانند ستون، انژکتور، پمپ، آنالایزر کامپیوتری، آشکارساز و … می باشد.

کروماتوگرافی گازی (GC)

از این وسیله برای اندازه گیری مول مواد در نمونه مایع و یا غلظت قطعات در نمونه گازی استفاده می شود و قطعات آن شامل بخش گاز، نمونه، انژکتور ستون و آشکارساز می باشد.

آنتی بادی ها/ معرف ها

آنتی بادی ها/ معرف ها مانند محیط های کشت سلولی، سیتوکین ها، مواد بیوشیمیایی، آنزیم ها و … می باشند.

پمپ های آزمایشگاهی

پمپ های آزمایشگاهی دارای 2 نوع اصلی پمپ های گیر و جابجایی می باشند.

تجهیزات خلأ

از تجهیزات خلأ به طور معمول برای ساخت کاتدها، پمپاژ آب، نگهداری مواد غذایی، جوشکاری، استریلیزاسیون کاربردی و … استفاده می شود. بعضی از قطعات این وسایل عبارتند از: گیج ها، دریچه ها، فیلتر ها و پمپ ها.

هود و محفظه های آزمایشگاهی

برای آن که از ایجاد آلودگی ها با دود یا گاز های ناشی از واکنش های شیمیایی و انتشار آن در محیط آزمایشگاه جلوگیری شود، از وسیله ای به نام هود و محفظه های آزمایشگاهی استفاده می شود.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم قطعا تجهیزات دیگری در آزمایشگاه ها استفاده می شود. شما می توانید تمامی تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه خود را از شرکت پویش شیمی رسام البرز تهیه نمایید و از کیفیت آن ها اطمینان کامل داشته باشید.

پر کاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی کدامند؟

تجهیزات آزمایشگاهی

در هر نوع آزمایشگاهی صرف نظر از نوع فعالیتی که دارد، باید از یک سری لوازم ضروری استفاده شود. در ادامه برخی از مهم ترین لوازم ضروری آزمایشگاهی را نام می بریم.

لوله آزمایشگاهی

در آزمایشگاه های مختلف شیمی، بیوشیمی و … از لوله های آزمایشگاهی استفاده های زیادی می شود. این ظرف شیشه ای استوانه ای و U شکل است و چون مستقیما در برابر حرارت قرار می گیرد به صورت ته گرد ساخته می شود. از این وسیله پر کاربرد به منظور حرارت دهی، نگه داری، جا به جایی و … استفاده می شود.

بالن

یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی ، بالن است که درانواع مختلف ته گرد، حجمی و … وجود دارد. به منظور گرم کردن، حل کردن مایعات و نگه داری می توان از این وسیله استفاده کرد.

بشر

یکی دیگر از رایج ترین و پر کاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی بشر نام دارد که شکل آن مانند لیوان می باشد. بدنه این وسیله مدرج است و برای انتقال، مخلوط کردن حجم های مشخصی از مایعات و محلول ها و نگه داری  از مواد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله در انواع مختلف شیشه ای، پلاستیکی و در ابعاد مختلف ساخته می شود.

از دیگر پرکاربرد ترین تجهیزات آزمایشگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پلیت برای نگه داری و کشت نمونه های سلولی و میکروبی
  • دوش و چشم شوی آزمایشگاهی
  • پیپت و بورت آزمایشگاهی برای اندازه گیری و انتقال دقیق مایعات
  • هود آزمایشگاهی برای محافظت کارکنان از خطرات
  • اتوکلاو آزمایشگاهی برای پاک سازی و استریل کردن تجهیزات
  • انکوباتور آزمایشگاهی برای فراهم کردن محیط رشد و کشت نمونه های سلولی
  • Ph متر آزمایشگاهی

برای کسب اطلاعات دقیق تر از تجهیزات پر کاربرد آزمایشگاهی و تهیه بهترین آن ها، می توانید با کارشناسان شرکت پویش شیمی رسام البرز تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

0
X