راه اندازی آزمایشگاه و آشنایی با نیاز های اولیه برای تاسیس آزمایشگاه

خانه    بلاگ      راه اندازی آزمایشگاه و آشنایی با نیاز های اولیه برای تاسیس آزمایشگاه

اگر به فکر راه اندازی آزمایشگاه و آشنایی با نیاز های اولیه برای تاسیس آزمایشگاه هستید باید بدانید که در این زمینه نکات مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار دهید. شرکت پویش شیمی رسام البرز در زمینه مشاوره و راه اندازی آزمایشگاه می تواند راهنمایی های خوبی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. البته نکات مهم و ضروری را در ادامه مطالب ذکر خواهیم کرد.

مناسب ترین سکوبندی آزمایشگاه

یکی از اولین مراحل برای تاسیس یک آزمایشگاه انتخاب سکوبندی آزمایشگاه است. همانطور که می دانید سکوبندی بیشترین فضای آزمایشگاه را به خود اختصاص می دهد و تمامی کارکنان آزمایشگاه با آن سر و کار دارند. به همین دلیل با توجه به اهمیت موضوع به شما پیشنهاد می کنیم در زمان خرید به انواع سکوبندی آزمایشگاه از جمله صندلی ها، پیشخوان، کابینت بندی آزمایشگاه، میز ها، کمد نگه داری مواد شیمیایی و … توجه کنید و ضمن بررسی نکات مهم به خرید مواردی که نیاز دارید، اقدام نمایید. به همین دلیل شما باید نوع فعالیت آزمایشگاه خود و نیازی که دارید را بررسی کنید تا سکوبندی مناسب آزمایشگاه خود را تهیه نمایید.

مهم ترین توصیه ها برای نصب تجهیزات آزمایشگاهی

همانطور که گفتیم برای راه اندازی و تاسیس آزمایشگاه باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. به همین دلیل در ادامه می خواهیم به مهم ترین توصیه ها برای نصب تجهیزات آزمایشگاهی بپردازیم. با ما همراه باشید.

عملکرد مناسب

برای نصب تجهیزات مختلف آزمایشگاهی از جمله سکوبندی آن، باید به عملکرد آن ها توجه داشته باشید. اگر آزمایشگاه شما پژوهشی و تحقیقاتی است بهتر است از وسایل متحرک در آن استفاده نمایید. با این کار تمامی کارکنان آزمایشگاه می توانند دسترسی آسانی به تمامی تجهیزات داشته باشند در نتیجه کارایی و عملکرد پرسنل نیز بهبود می یابد.

 استفاده از بهترین متریال

در آزمایشگاه تمامی وسایل و تجهیزات در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرند در نتیجه در زمان خرید و انتخاب این تجهیزات باید این نکته را مورد توجه قرار دهید. به همین دلیل وسایلی که خریداری می کنید باید خاصیت ضد اسیدی، ضد بازی و ضد شیمیایی داشته باشند و در برابر این مواد شیمیایی مقاومت خوبی از خود نشان دهند. از دیگر مواردی که باید در نظر داشته باشید استفاده از پلاستیک های بادوام است. این وسایل باید دقیقا متناسب با نیاز شما خریداری شوند به همین دلیل مهم است در مرحله اول نیاز آزمایشگاه خود را به درستی شناسایی نمایید تا در هنگام خرید با مشکل رو به رو نشوید.

توجه به سلیقه کاربران

قبل از خرید تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه بهتر است با کارکنان خود مشورت نمایید. از آن جایی که این افراد در طول روز بیشترین استفاده را از این تجهیزات دارند باید در زمان استفاده از آن ها احساس رضایت داشته باشند تا کمتر خسته شوند.

به کیفیت توجه نمایید

برای تولید انواع تجهیزات آزمایشگاهی باید از متریال و مواد اولیه با کیفیت استفاده شده باشد. تمامی این تجهیزات باید از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی داشته باشند و در برابر حرارت و اشتعال نیز مقاوم باشند. استفاده از مواد با کیفیت باعث می شود سال های زیادی بتوانید از آن ها استفاده نمایید. در نتیجه در هزینه و زمان شما نیز صرفه جویی خواهد شد. کارکرد صحیح این تجهیزات در عملکرد آزمایشگاه و نتایج به دست آمده تاثیر گذار است به همین دلیل بسیار مهم است در انتخاب تجهیزات مختلف آزمایشگاه مانند هود آزمایشگاهی و … کیفیت را در نظر بگیرید.

برای هزینه تاسیس آزمایشگاه بودجه مناسب در نظر بگیرید.

با توجه به مطالبی که درباره اهمیت کیفیت تجهیزات و وسایل در بالا ذکر کردیم، لازم است بودجه مناسبی را برای راه اندازی و تاسیس آزمایشگاه خود در نظر بگیرید. داشتن وسایل با کیفیت به معنای صرف هزینه های گزاف نیست بلکه به معنای صرف هزینه صحیح است. به همین دلیل بسیار مهم است که در این مرحله با متخصص با تجربه مشورت نمایید تا تجهیزات و وسایل با کیفیت و با قیمت مناسب تهیه نمایید. فرد متخصص با بررسی شرایط کاری شما طراحی مناسب آزمایشگاه شما را انجام می دهد و هزینه ها را برآورد می کند.

حرکت رو به جلو برای تاسیس آزمایشگاه

در صورتی که در حال انجام مراحل راه اندازی و تاسیس آزمایشگاه هستید باید رو به جلو حرکت کنید. در این زمینه نیز نکات مهمی وجود دارد که در ادامه ذکر می کنیم.

استخدام پرسنل

از همان اوایل شروع به کار آزمایشگاه باید به فکر استخدام پرسنل باشید و با کمک آزمون و گزینش بهترین ها را انتخاب نمایید. انتخاب افراد باید بر اساس توانایی ها و تخصص های آنان و همچنین میزان مسئولیت پذیری آنان باشد. در این صورت است که فعالیت های شما به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

مکان آزمایشگاه

برای تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه باید تجهیزات و وسایل فعلی خود را آماده سازی و بسته بندی نمایید. پیشنهاد می کنیم برای آن که در جابجایی مشکلی نداشته باشید وسایل فرسوده و بلا استفاده خود را بفروشید. قبل از آن که به محل جدید بروید امکانات آن را بررسی نمایید. مواردی مانند آب، برق، گاز، اینترنت و … مهم هستند به همین دلیل از اتصال آن ها مطمئن شوید.

پرسنل آزمایشگاه

اتمام تحقیقات فعلی و تحویل پروژه ها

قبل از آن که اولین آزمایشگاه خود راه اندازی نمایید باید تحقیقات و پروژه های قبلی خود را به اتمام برسانید و سپس به محل کار جدید خود بروید. شما به عنوان یک فرد متخصص و با تجربه اگر در ابتدای شروع آزمایشگاه تان، پروژه ناتمام دارید بهتر است آن را به فرد متخصصی بسپارید و بعد از آن که تحقیقات و پروژه های فعلی به اتمام رسید و آن ها را تحویل دادید، به محل کار جدید خود بروید.

 

تهیه یک لیست برای راه اندازی آزمایشگاه

از همان ابتدا که تصمیم به راه اندازی و تاسیس آزمایشگاه گرفتید باید برای سازمان دهی، استراتژی و اولویت بندی کارهایتان برنامه ریزی داشته باشید. بهترین و آسان ترین راه برای این کار، تهیه یک لیست است که در آن تمامی نکات مهم و مورد توجه برای راه اندازی آزمایشگاه ذکر شده باشد. در این لیست به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • تجهیزات آزمایشگاه
  • برنامه ریزی های لازم برای استخدام پرسن
  • برگزاری کلاس های آموزشی
  • و…

همانطور که مشاهده کردید برای راه اندازی و آشنایی با نیازهای اولیه برای تاسیس آزمایشگاه باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. اگر در این زمینه با سوالاتی مواجه شدید و به راهنمایی فرد متخصص و با تجربه نیاز داشتید می توانید از شرکت پویش شیمی رسام البرز کمک بگیرید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

0
X