راهنمای خرید هود آزمایشگاهی

خانه    بلاگ      راهنمای خرید هود آزمایشگاهی

از آن جایی که در آزمایشگاه ها افراد با مواد مختلف شیمیایی و میکروبی سر و کار دارند، تامین سلامت و امنیت آن ها بسیار اهمیت دارد. یکی از این تجهیزات مهم در این زمینه، هود آزمایشگاهی نام دارد که دارای انواع و اقسام مختلفی است که هر کدام، ویژگی های به خصوصی دارند. در ادامه این مقاله قصد داریم به راهنمای خرید هود آزمایشگاهی از شرکت پویش شیمی رسام البرز بپردازیم تا انتخابی مطمئن تر و دقیق تر داشته باشید.

هود آزمایشگاهی چیست و چه کاری انجام می دهد؟

در زمان فرآیندهای مختلف آزمایشگاهی یک سری بخارهایی در هوا آزاد می شود که استشمام آن ها و یا برخورد آن ها با کارکنان آزمایشگاه، خطرناک است و سلامتی آن ها را تهدید می کند. برای آن که از تمامی کارکنان آزمایشگاه در برابر عوامل شیمیایی، میکروبی، انواع بخارات اسیدی، قلیایی، سوزاننده، بیهوش کننده، سرطان زا و … محافظت شود، از یک وسیله مهم به نام هود آزمایشگاهی استفاده می شود. هود آزمایشگاهی با مکش تمامی گازها و بخارات سمی و گاهی اوقات با تهویه و ضدعفونی هوا و محیط محفظه مورد نظر، فضایی ایمن و سالم برای افراد ایجاد می کند.

انواع هود آزمایشگاهی کدامند؟

هودهای آزمایشگاهی در انواع مختلفی تولید می شوند. هر کدام از این دستگاه ها دارای ویژگی ها و خصوصیاتی هستند که آن ها را برای استفاده در فعالیت های بخصوصی تولید می کنند. در ادامه به 3 نوع مهم هود آزمایشگاهی می پردازیم.

هود شیمیایی

هود شیمیایی برای مکش بخارات سمی حاصل از آزمایشات و احتراق مواد شیمیایی و انتقال آن ها به بیرون از آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع هود دارای محفظه برای انجام آزمایشات، فن برای مکش و کابینت برای نگه داری از مواد مختلف شیمیایی هستند. به کمک این دستگاه هوای آلوده به سمت سیستم تخلیه مرکزی هدایت می شود و از آن جا به بیرون منتقل خواهد شد. این نوع بخارات سمی که در حین فرآیند های مختلف شیمیایی آزاد شده و در کارکنان باعث سرطان می شوند، توسط این دستگاه از محیط دور شده و سلامتی کارکنان حفظ خواهد شد.

هود کانوپی یا سقفی

این نوع هود روی دیوار یا سقف آزمایشگاه نصب می شوند تا فعالیت های شیمیایی مورد نظر در زیر آن ها انجام شود. فن این هود بر روی آن سوار نمی شود به همین دلیل به فضایی در بیرون از آزمایشگاه برای قرار گرفتن آن نیاز است.

هود میکروبی یا لامینار

هود میکروبی یا هود لامینار برای کشت بافت، تومور و سلول مورد نظر کاربرد دارد. وظیفه این هود در آزمایشگاه های میکروبیولوژی، تهویه هوا می باشد. هود لامینار دارای دو نوع کابین دار و بدون کابین است که به طور معمول از نوع بدون کابینت آن بیشتر استفاده می شود. این نوع هود می تواند با کمک حرارت، اشعه UV و یا با فیلترهای HEPA هوای آلوده را استریل کند.

هود بازویی یا مفصلی

همانطور که از نام این نوع هود مشخص است، با داشتن بازو و مفصل در این نوع هود می توان آن را تا مسافت معینی جا به جا کرد.

انواع هود آزمایشگاهی بر اساس نوع فعالیتشان کدامند؟

همانطور که می دانید هود های آزمایشگاهی بر اساس نوع فعالیتی که دارند برای کار با یک سری مواد آزمایشگاهی مناسب هستند. این دستگاه معمولا بر این اساس به 3 کلاس یا تیپ تقسیم بندی می شوند که عبارتند از موارد زیر:

کلاس 1: برای کار با مواد شیمیایی و رادیونوکلئوتیدها این نوع هود مناسب است.

کلاس 2: برای کار با مواد عفونی این نوع هود آزمایشگاهی کاربری بهتری خواهد داشت و خود دارای انواع B1، B2، A1 و A2 می باشد.

کلاس 3: این نوع هود در برابر عوامل بیولوژیک شدیدا خطرناک می تواند از کارکنان محافظت بیشتری کرده و آلودگی ها را بهتر کنترل نماید.

شرکت پویش شیمی رسام البرز بهترین و معتبرترین برند های هود آزمایشگاهی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد و با ارائه راهنمایی و مشاوره های لازم می تواند در انتخاب بهتر، به شما کمک کند.

در هنگام خرید هود آزمایشگاهی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از آن که به خرید هود برای آزمایشگاه خود اقدام کنید باید به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین آن ها را تهیه نمایید.

یکی از نکات مهم در این زمینه، مشخص کردن محل قرار گیری هود در آزمایشگاه است. این وسیله باید از رفت و آمد کارکنان دور باشد و اگر قصد خرید هود آزمایشگاهی بدون فیلتر را دارید باید حتما محیط مناسبی را برای قرار گرفتن دستگاه در نظر گرفته باشید. علاوه بر این باید مطابق با اندازه دستگاه مورد نیازتان، باید فضای کافی برای نصب آن در نظر بگیرید.

نوع هود آزمایشگاهی مورد نیازتان را مشخص کنید. آیا می خواهید هود را بر روی سقف نصب کنید یا آن که می خواهید آن را در فضای آزمایشگاه جا به جا کنید و … با توجه به هر کدام از این موارد می توانید یکی از انواع هود آزمایشگاهی که در بالا نام بردیم را خریداری نمایید.

در زمان خرید دستگاه باید تمامی ویژگی ها و قابلیت های آن را بررسی کنید به عنوان مثال، جنس سقف، جنس دیواره داخلی و خارجی، نوع و تعداد بازوها، تعداد فیلتر، جنس صفحه رویه، ابعاد و جنس کاپ سینک، قدرت مکش فن، کلید و پریزها و … از جمله موارد مهمی است که حتما باید در نظر گرفته شوند.

هر کدام از هود آزمایشگاهی سطح مشخصی از ایمنی را ایجاد می کنند به همین دلیل شما باید در نظر داشته باشید در آزمایشگاه با چه نوع موادی می خواهید کار کنید و بر این اساس، هود مناسب خود را تهیه نمایید. به عنوان مثال در آزمایشگاهی که میزان مواد سمی آن کم است محفظه های بدون کانال که از فیلتر هایی برای کنترل خطرات موجود در هوا استفاده می کنند، گزینه مناسبی خواهند بود.

در صورتی که در آزمایشگاه تان با اسید های گرم و غلیظ سر و کار دارید بهتر است از هود هایی استفاده نمایید که جنس بدنه شان از HPL می باشد.

برای آن که بتوانید بهترین نوع هود را دقیقا متناسب با نیاز آزمایشگاه خود خریداری نمایید، شرکت پویش شیمی رسام البرز آماده ارائه مشاوه و راهنمایی های لازم به شما عزیزان می باشد از همین رو نگران نباشید و از بین معتبرترین برندهای هود آزمایشگاهی که در شرکت ما وجود دارد، گزینه مناسب خود را انتخاب نمایید.

برای کار با هود های آزمایشگاهی به چه نکاتی باید توجه داشته باشید؟

اکنون که با مشورت ما توانستید بهترین نوع هود آزمایشگاهی را خریداری کنید باید به یک سری نکات مهم در هنگام کار با این دستگاه نیز توجه داشته باشید.

  • در زمان کار کردن با هود های شیمیایی ممکن است شیشه یا قسمت های دیگر آن لک شود. در این شرایط باید خیلی سریع با کمک یک دستمال تمیز آن لک را برطرف نمایید.
  • برای کار با دستگاه حتما به علائم و نوشته های روی آن توجه کنید زیرا در صورتی که کار اشتباهی انجام دهید ممکن است مشکلاتی برای شما و دستگاه ایجاد شود.
  • برای آن که هود عملکردی عالی داشته باشد باید وسایل آن را در مکانی دور قرار دهید.
  • بین شما و هود حتما بید محافظی وجود داشته باشد.
  • هرگز سر و دستان خود را داخل هود نبرید.
  • از جا به جا کردن قاب شیشه ای دستگاه با کمک دست، خودداری نمایید.

قیمت هود آزمایشگاهی چقدر است؟

مانند هر وسیله دیگری، قیمت هود آزمایشگاهی نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع دستگاه، اندازه آن، برند و کیفیت آن و … همگی بر قیمت نهایی هود تاثیرگذار است. در صورتی که می خواهید از جزئیات قیمت این دستگاه مطلع شوید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه پویش شیمی رسام البرز تماس بگیرید و ضمن دریافت مشاوره و راهنمایی های لازم، از قیمت هر کدام از دستگاه ها مطمئن شوید.

شرکت پویش شیمی رسام البرز ارائه دهنده انواع تجهیزات آزمایشگاهی از جمله هود آزمایشگاهی از معتبرترین برندها می باشد. در صورتی که در هنگام خرید با مشکلی مواجه شدید می توانید از راهنمایی های کارشناسان ما استفاده کرده تا دستگاهی دقیقا متناسب با نیازتان خریداری نمایید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

0
X